Dzień Dziecka - to wyjątkowe święto. Któż z nas nie pragnie być mamą czy tatą? Dziecko nadaje życiu sens! Jest radością, miłością i nadzieją na lepsze jutro. Fakt, nie każdy może mieć ten dar jakim jest macierzyństwo czy ojcostwo, niemniej jednak jest mnóstwo możliwości takich jak: adopcja, praca w ośrodkach szkolno-wychowawczych, założenie rodzinnego domu dziecka itp., gdzie można dać miłość i wsparcie dzieciom w różnym wieku. To tylko kwestia wyborów życiowych i indywidualnych preferencji. Każdy z nas ma swoją drogę, którą podąża w życiu.
Dziecko w podstawowym znaczeniu, to młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnoletności. Mimo, iż samo nie może decydować (przynajmniej w większości przypadków), to także ma swoje prawa. "Nie ma dzieci - są ludzie" - w tych kilku słowach można ująć credo pedagogiczne Henryka Goldszmita znanego pod pseudonimem Janusza Korczaka . To dzięki niemu te niewinne istoty zaczęto traktować jako osoby, które w pełni mogą wypowiadać własne zdanie. Jego dokonania zdumiewają nas do dziś swoją aktualnością, wzbudzają podziw i zainteresowanie nie tylko wychowawców, pedagogów i psychologów, ale i wszystkich przyjaciół dzieci. Centralny motyw działalności i twórczości J. Korczaka stanowi - prawo każdego dziecka do życia i odpowiedniego jego poziomu. Pisał o konieczności zapewnienia dziecku odpowiedniej jakości życia w sferze jego potrzeb fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych. W tym miejscu warto przypomnieć że tytuł jednego z jego utworów brzmi: "Prawo dziecka do szacunku" - i stanowi programową syntezę jego twórczości. Aż mi się ciśnie, żeby zrobić kopiuj - wklej i przypomnieć te prawa, jednak nie zrobię tego. Myślę, że osoby kochające dzieci ( rodzice, wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy...) doskonale je znają i niejednokrotnie stosują w codziennym funkcjonowaniu. Natomiast Ci, którzy chcieli by sobie trochę więcej poczytać i zobaczyć o czym pisał Janusz Korczak - odsyłam do literatury (czasami warto sięgnąć do naukowego źródła w celu poszerzenia swoich wiadomości ).
Powiem Wam, że kiedyś w luźnej rozmowie z moją koleżanką (z pierwszej pracy - w przedszkolu- wtedy ) rozmawiałam na temat dzieci i zapytałam ją: "Jak ty to robisz, że jesteś zawsze uśmiechnięta, pomimo wielu trudności i obowiązków, z którymi spotykasz się każdego dnia?" - Ona mi odpowiedziała : "Ja swoją pracę uwielbiam a szczególnie dzieci. Poza tym nauczono mnie, że dzieci, to cud od Boga. Gdybyś zrobił krzywdę jakiemuś dziecku - to tak, jakbyś zrobił krzywdę samemu Bogu." Od tamtej pory sama zaczęłam tak funkcjonować i jestem szczęśliwa:) To Twoja zasługa- Klaudia R. To Ty byłaś dla mnie wzorem w pierwszych dniach i miesiącach pracy zawodowej, która chcąc nie chcąc przekłada się na życie prywatne. Dziękuję Ci jeszcze raz :)
Wspomniałam o tym moi drodzy, ponieważ to jakimi jesteśmy ludźmi zależy tylko od nas samych, aczkolwiek niejednokrotnie na naszej drodze życiowej spotykamy jakieś osoby, które mogą wnieść coś w nasze życie, nauczyć nas czegoś nowego.
Kochani oczywiście wszyscy wiemy, że wychowanie dziecka to bardzo ciężka praca. Często wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, aczkolwiek warto! Dzieci są cudowne!
Dlatego też w dniu Waszego Święta kochane dzieci życzę Wam wszystkiego, co w życiu najlepsze. samych słonecznych dni i wytrwałości w dążeniu do celów. Jak najmniej porażek (które niestety są nieuchronnie wpisane w naszą egzystencję) a jak najwięcej sukcesów.
Życzenia przesyłam wszystkim dzieciom a szczególnie tym moim prywatnym :)) oraz tym, które mam możliwość i przyjemność w jakimś stopniu "wychować"- wdrożyć w życie!
Moim kochanym kolonistom o których zawsze pamiętam - Moja Karolciu i wychowankom (przedszkolnym i szkolnym ). To dzięki Wam życie jest piękne i to Wy dajecie mi siłę :)))
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o dzieci to jak najbardziej warto jest je bardzo dobrze wychowywać. Ja jestem zdania, że tak jak na stronie http://wroclawianin.info/dziecko-na-smyczy/ bardzo dobrze opisano wychowanie dziecka na smyczy i niestety często tak jest.
OdpowiedzUsuń