Dzisiaj będzie trochę z innej dziedziny. Na pewno jednym z ważniejszych elementów życia nastolatka i dziecka w wieku szkolnym, począwszy już od wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego jest grupa rówieśnicza. Jednak warto zastanowić się, co dzieje się, gdy zostajemy odtrąceni przez innych z wielu różnych powodów. Często te powody mogą być błahe typu: ubiór, wierzenia czy poglądy polityczne, status społeczny itp. Wyobraźmy sobie sytuację, że przychodzi nowy uczeń do klasy i nikt nie chce się z nim kolegować. Jest poniżany, zaczepiany, wyśmiewany często bezpodstawnie. Nic nie może zrobić, a co dopiero sprzeciwić się. Staje się wówczas nieakceptowany przez najbliższe mu otoczenie. Grupa wykorzystuje to, że są większością i czują się bezkarnie, bo przecież mają poparcie wśród rówieśników.
Osoba, która doznaje takiego rodzaju przemocy zamyka się w sobie, buntuje się i robi wszystko, żeby unikać miejsca, gdzie spotyka grupę dręczycieli. Ofiara doznaje urazu psychicznego do końca życia i nie potrafi już się rozluźnić - uspokoić. Niekiedy taki stan psychiczny boryka się z koszmarami sennymi- człowiek, nawet podczas snu przeżywa sytuacje napotkane w ciągu dnia. W wielu przypadkach takie osoby nie wytrzymują psychicznie i zaczynają stosować autodestrukcję typu: okaleczenia, sięgają po alkohol i narkotyki, żeby uśmierzyć ból, chociaż na chwilę zapomnieć o sytuacjach mających miejsce w codziennym życiu. Niekiedy osoby takie decydują się na krok ostateczny, jakim jest samobójstwo.
Jeśli maltretowanie jest długotrwałe to taki uraz psychiczny zostaje do końca życia w mózgu człowieka i najczęstsze traumy występują w życiu dorosłym. Człowiek po takich przejściach nie potrafi stworzyć normalnej rodziny i utrzymać pozytywnych, stabilnych relacji z bliskimi. Udałoby się to tylko w przypadku, gdyby potrafił się zwierzyć, wyrzucić z siebie wszystko, co go dręczyło w dzieciństwie i nie daje mu spokoju nadal. Jednak w wielu przypadkach osoby te, nie chcą rozmawiać w obawie o jeszcze większe ośmieszenie - ośmieszenie wśród osób, które kochają ( niestety to największy ich błąd).
Takie ciężkie stany emocjonalne przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju chorób psychicznych typu: depresja, nerwice, nałogi, fobie, zaburzenia snu i pamięci. Jeśli natomiast znajdą w sobie siłę, to mogą zapaść w rutynę dnia codziennego, tym samym próbując zapomnieć o przeszłości poprzez ciągłe, niezmienne czynności, które wypełniają czas.
w tym miejscu chciałabym Was prosić, abyście reagowali na przemoc i sami nie byli sprawcami przemocy. Pomijając słynne powiedzenie, że "KARMA WRACA!!!", to warto mieć na uwadze, że takimi, niekiedy śmiesznymi dla Was zabawami, żarcikami... możecie zniszczyć czyjeś życie!
Natomiast do osób, które doznały takich urazów psychicznych chciałabym zaapelować, ze nie jesteście sami. Są wśród Was osoby, które przeżyły coś podobnego ( i to z najbliższego otoczenia, a wcale się tego nie spodziewaliście). Warto rozmawiać. warto zaufać. A jeśli jesteście w związku małżeńskim czy nawet w narzeczeństwie, to pamiętajcie, ze ta druga osoba Was kocha i niezależnie od wcześniejszych doświadczeń będzie z Wami, a mało tego - może wam pomóc. Pomóc uwolnić się od dręczących koszmarów z przeszłości. Czasami wystarczy zwykła rozmowa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz